PROTEZY - wskazówki

Noszenie protez daje Państwu niezwykłe korzyści – mogą Państwo znowu normalnie gryźć, śmiać się i cieszyć atrakcyjnym wyglądem.

Zanim jednak odczują Państwo pełen komfort i zadowolenie z noszenia protez – potrzebny jest pewien okres przygotowawczy, wymagający nieco cierpliwości.
Po założeniu nowej protezy, początkowo czują Państwo obce ciało w ustach i obawiają się jeść, mówić, śmiać..

Przezwyciężenie uczucia "obcego ciała" nie jest trudne i nie zajmuje zbyt dużo czasu – udało się to już milionom ludzi, mających ten sam problem.

- należy ćwiczyć swobodne mówienie z protezą, przez głośne czytanie, rozmowy z bliskimi i przyjaciółmi
- w ciągu pierwszych tygodni należy spożywać pokarmy o miękkiej konsystencji, potrawy rozdrobnione, łatwe do przeżuwania. W tym początkowym okresie powinni Państwo unikać twardych pokarmów, jabłek, bułeczek i innych tzw. "wyciągaczy plomb".
- podczas jedzenia starajcie się państwo równomiernie obciążać szczęki
zachowujcie się naturalnie i swobodnie, pamiętając przy tym, że nikt nie wie o protezie i że teraz wyglądacie Państwo dużo młodziej i atrakcyjniej

Uczucie ucisku i bolesności
W przypadku wystąpienia uczucia ucisku lub bolesności, należy jak najszybciej zgłosić się do gabinetu, w celu dokonania korekty protezy. Długie zwlekanie z wizytą u lekarza może doprowadzić do powstania otarć, ranek i stanów zapalnych.

Problem z mocowaniem protezy
Jeżeli proteza słabo się trzyma, należy zgłosić się jak najszybciej do lekarza, który oceni przyczynę słabej przyczepności protezy i udzieli skutecznej pomocy.

Nadmierne ślinienie
Nadmierne ślinienie jako reakcja na "obce ciało" w jamie ustnej – ustępuje z czasem, po przyzwyczajeniu się do protezy.

Proteza zębowa trzyma się w jamie ustnej dzięki mocującej warstwie śliny między podniebieniem (lub szczęką dolną) i protezą. W przypadku protezy szczęki górnej ta naturalna warstwa mocująca z reguły wystarcza do mocnego trzymania protezy. Proteza dolna ma mniejszą powierzchnię przylegania do dziąseł, co utrudnia naturalną dobrą przyczepność.

Należy również brać pod uwagę fakt, że u każdej osoby warunki w jamie ustnej są inne – w odniesieniu do ilości i konsystencji śliny bądź aktualnego stanu wyrostka zębodołowego. Ślina pełni rolę kleju adhezyjnego ale jej siła adhezji (przylegania i mocowania) jest ograniczona.

Dlatego problemy z przyczepnością protez mogą się pojawić nawet w przypadku bardzo starannie i dokładnie wykonanych protez.

Niedokładne przyleganie protezy i jej przemieszczanie się na wyrostku zębodołowym i błonie śluzowej nie tylko utrudnia użytkowanie protezy, ale powoduje też stały uraz podłoża, prowadzący do stanu zapalnego oraz przerostu błony śluzowej.

Każdy problem z przyczepnością protezy należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem stomatologiem lub protetykiem. W wielu przypadkach lekarz zaleca stosowanie specjalnych nowoczesnych środków mocujących, które zwiększają naturalną przyczepność protez i zapewniają większy komfort i pewność podczas noszenia protezy.

Użytkownicy protez są szczególnie narażeni na powstawanie podrażnień i stanów zapalnych jamy ustnej oraz dziąseł.

Na powierzchni protez (podobnie jak na szkliwie prawdziwych zębów) tworzy się płytka bakteryjna, a szczególnie sprzyjające warunki do rozwoju bakterii i grzybów powstają pod dużą płytą protezy górnej.

Resztki pokarmowe, które pozostają na protezach podczas jedzenia, przedostają się między protezę i dziąsła, powodują powstanie punktów ucisku i są doskonałą pożywką dla bakterii i grzybów.

U osób zaniedbujących codzienną higienę protezy i jamy ustnej dochodzi do powstania stanów zapalnych oraz rozwoju infekcji bakteryjnych i grzybowych w jamie ustnej.

Zaleca się zdejmowanie protez na noc, ponieważ całodobowe noszenie protezy sprzyja szybszemu tworzeniu się nalotów bakteryjnych.

Po każdym większym posiłku (a przynajmniej rano i wieczorem) protezę powinno się wyjąć i jak najszybciej usunąć resztki pokarmu z protezy. Należy dokładnie wyczyścić protezę szczoteczką, jak i również oczyścić jamę ustną miękką szczoteczką i ciepłą wodą.

Wróć...